Webové stránky se upravují.
Jakartovice
Jakartovice leží na západ od Opavy a hraničí s okresem Bruntál. V oblasti Jakartovic převažuje zemědělský a lesní ráz krajiny.
Jakartovice - ves byla založena německými kolonisty, poprvé jsou připomínány v roce 1250. V průběhu česko-uherských válek ves v roce 1472 zanikla, roku 1540 byly Jakartovice znovu osídleny. V okolí Jakartovic byla od 19. stol. do roku 1950 těžena pokrývačská břidlice. Před II. světovou válkou byla obec v největším rozkvětu. Nejcennější stavbou v Jakartovicích je barokní farní kostel Narození P. Marie z roku 1755, barokní socha sv. Jana Nepomuckého je z roku 1725.
Bohdanovice - první zmínka o vzniku obce se datuje do první poloviny roku 1265. Nejcennější stavbou v obci je kostel sv. Michala z roku 1770, přestavěný po požáru v r. 1845.
Deštné - obec je připomínána od počátku 14 stol., roku 1778 zde byli poraženi císařští pruským vojskem. Obec ležela na stezce spojující severní část Evropy (Polsko) s naším vnitrozemím. Nejvýznamnější umělecko-historickou památkou je komplex historických budov - barokní zámek z 18. stol. přestavěný z bývalé tvrze, s parkem a gotický kostelík z 2. pol. 14. stol.
Hořejší Kunčice - první zmínka je z roku 1403. V obci stával kostel Nanebevzetí P.Marie z roku 1769, který však vyhořel. V roce 1960 k nim byly připojeny Kerhartice a Medlice s osadou Moravská Harta. V Medlicích býval hrad, který zpustl, patrně za tažení Matyáše Korvína roku 1474. Obce Kerhartice a Medlice zanikly při výstavbě kružberské přehrady.
Většina obcí byla po válce znovu osídlena.
V roce 1974 byly k Jakartovicím připojeny obce Bohdanovice, Deštné, Hořejší Kunčice a území zaniklých obcí Kerhartice a Medlice.
Od roku 1995 obec pořádá každoročně první sobotu v měsíci září Jakartovský karmaš. Karmašové odpoledne zahajuje mše svatá v kostele Narození P. Marie, dále pokračuje slavnost na fotbalovém hřišti s pouťovými atrakcemi, se slováckou dechovou hudbou a občerstvením, večer je zakončen karmašovou zábavou.Obec dále pořádá co dva roky besedu s důchodci s občerstvením, tancem a kulturním programem. U příležitosti Dne matek přijetí nejstarších žen (nad 75 let) starostou a zástupcem starosty obce . Od roku 1997 pořádá obec každoročně obecní společenský ples v sále místního kulturního domu v Jakartovicích. Dále pravidelně pořádá v obřadní síni obecního úřadu vítání dětí do života, rozloučení dětí z mateřské školy a zlaté svatby. Ve všech částech obce pracují knihovny a jsou k dispozici kulturní domy, které mohou občané a různé spolky využívat ke kulturním akcím a rodinným oslavám. Obec vydává měsíčně Obecní zpravodaj v nákladu 390 ks.
V obci je k dispozici fotbalové hřiště, dvě tenisová hřiště s možností úpravy na volejbal. Celá oblast okolí Jakartovic je vhodná k turistice, především bývalé břidlicové lomy, z nichž některé jsou zatopeny a v létě je zde možnost koupání. V obci pracují spolky - TJ Sokol, myslivci a hasiči. Fotbalisté hrají okresní mistrovskou soutěž a každoročně pořádají na místním hřišti Memoriál Františka Matyáše v kopané. V místní části Deštné TJ každoročně pořádá fotbalový turnaj o pohár starosty obce. Hasiči se zúčastňují okrskových soutěží a každý rok pořádají soutěž družstev o putovní pohár.
V Jakartovicích je mateřská škola, pošta, zdravotní středisko. Do základní školy dojíždějí děti do obce Mladecko. V každé části obce je v provozu hostinec a prodejna smíšeného zboží. Ve všech částech obce je obecní vodovod a místní části jsou plynofikovány. V Jakartovicích je v provozu kadeřnictví. Největší firmy: JAKARTA s.r.o. Jakartovice, PLONK s.r.o. Jakartovice, LOGO trading a.s. Jakartovice.
Do roku 2026 počítá obec s hlavními akcemi na úseku výstavby:
kobercová úprava místních komunikací
výstavba ČOV a kanalizace
výstavba hřbitova v Hořejších Kunčicích a Deštné
výstavba větrných elektráren, vodní nádrže, sportovního areálu, smuteční síně, sociálního zařízení
úprava fasád budov v majetku obce
úprava veřejného prostranství
výsadba zeleně
Moravskoslezský kraj podporuje projekt "Hvozdnický expres"
Návštěvnost:
ONLINE:3
DNES:64
TÝDEN:64
CELKEM:24911
Dobrovolný svazek obcí vytvořilo v roce 2003 jedenáct obcí s celkovým počtem 7.630 obyvatel (rozloha 12.283 ha) ve snaze spojit své síly ke zlepšení kvality života místního obyvatelstva a oživení hospodářství, cestovního ruchu a turistiky.
Obec Dolní Životice leží 10 km jihozápadně od města Opavy v mírně zvlněném terénu kotliny, kterou protéká říčka Hvozdnice a prochází železniční trať Opava východ – Svobodné Heřmanice.
Obec se skládá ze dvou místní částí- Dolních Životic a osady Hertice. Ke katastru obce patří lokality Podlesí, osada Hertice a Nový Dvůr – centrum výrobních aktivit (dnes ulice U Sušárny).
Ze všech členských obcí Mikroregionu, leží Obec Jakartovice nejblíže pramenům řeky Hvozdnice a tvoří ji místní části Jakartovice, Deštné, Bohdanovice a Hořejší Kunčice. Obec se rozkládá ve zvlněném kopcovitém terénu, porostlém loukami, remízky i hustými lesy;
její jihozápadní hranici tvoří řeka Moravice, na které se nacházejí přehrady Slezská Harta a Kružberk. Klid, čistý vzduch a kouzelná příroda láká turisty k procházkám, houbaření, nebo zde objevují tyrkysovou krásu jezírek po zaniklé těžbě břidlice.
Obec se nachází v předhůří Nízkého Jeseníku. Páteří území je řeka Hvozdnice. Otice nejsou typickou obcí vesnického charakteru, mají spíše charakter vzdálenějšího předměstí Opavy, kam se s oblibou stěhují právě lidé v Opavě pracující.
Podle záznamů z Olomouckého biskupství byla Lhota (Lhotka) osídlená již před rokem 1389. Osada vznikla přídělem pozemků z panství Litultovic, Deštné a hlavně Životic. Součástí Lhotky je místní část Životské Hory, poprvé zmíněna roku 1325. Podle nejstarších zpráv v místech dnešní osady stával malý hrad nebo tvrz s poddanými osadami Hory a Lhota. Západně od obce v údolí potoka Jordán se nachází veřejný pramen uhličité kyselky ze starého vrtu s ruční pumpou.
Městys Litultovice se nachází 12 km jihozápadně od Opavy, v předhůří Nízkého Jeseníku. Počtem obyvatel 950 a rozlohou 1035 ha patří Litultovice mezi menší obce západního Opavska. Součástí obce jsou tři přilehlé osady Choltice, Luhy a Pilný Mlýn. V obci se nachází významné památkově chráněné objekty, známý větrný mlýn v Cholticích a dále zámecký areál, který obsahuje renesanční zámek vzniklý z původně vodní gotické tvrze a dále zámek barokní situovaný průčelím k hlavní silnici a zámecký park.
Obec se nachází v předhůří Nízkého Jeseníku. Páteří území je řeka Hvozdnice. Otice nejsou typickou obcí vesnického charakteru, mají spíše charakter vzdálenějšího předměstí Opavy, kam se s oblibou stěhují právě lidé v Opavě pracující.
Obec se nachází v předhůří Nízkého Jeseníku. Páteří území je řeka Hvozdnice. Otice nejsou typickou obcí vesnického charakteru, mají spíše charakter vzdálenějšího předměstí Opavy, kam se s oblibou stěhují právě lidé v Opavě pracující.
https://www.mladecko.cz/Obec se nachází v předhůří Nízkého Jeseníku. Páteří území je řeka Hvozdnice. Otice nejsou typickou obcí vesnického charakteru, mají spíše charakter vzdálenějšího předměstí Opavy, kam se s oblibou stěhují právě lidé v Opavě pracující.
Obec Slavkov leží 3 km jihozápadně od statutárního města Opavy na silnici I/46 směrem na Olomouc. Počtem obyvatel 2101 i svou rozlohou 1105 ha patří k největším samostatným obcím západního Opavska. K obci patří lokalita „Latarna“ a „Trní“. Katastr Slavkova se rozkládá v místech, kde nejvýchodnější část vlnité plošiny Nízkého Jeseníku přechází v mírnou pahorkatinu. Zalesněné i bezlesé kopce zde dosahují výšky 339 m. Podél jižní části katastru protéká říčka Hvozdnice, pramenící v lese mezi Leskovcem a Horním Benešovem, okolo této říčky a blízké soustavy tří rybníků se zachovaly zbytky lužního lesa, které tvoří přírodní rezervaci Hvozdnice o rozloze 56,24 ha s naučnou stezkou Hvozdnice.
https://www.slavkov-u-opavy.cz/Obec Štáblovice se nachází ve zvlněné zemědělské krajině Opavské pahorkatiny. Leží na úpatí svahů Nízkého Jeseníku, v údolí říčky Hvozdnice.První písemná zmínka o obci je z roku 1389. K obci náleží místní část Lipina a také osada Vendelín, spolu se samotou Štáblovický mlýn.
https://obecstablovice.czObec Uhlířov se rozkládá 7 km jihozápadně od města Opavy na pahorcích mírně zvlněné krajiny Opavské pahorkatiny v nadmořské výšce 298 m. První zachovaná písemná zmínka o obci pochází z roku 1389, kdy byla ves lénem olomouckého biskupství v tzv. keřkovském obvodu. Název vsi je s největší pravděpodobností odvozen od uhlířů, kteří zde vyráběli dřevěné uhlí. Celková katastrální výměra obce činí 374 ha. V současné době má obec 400 obyvatel. Uhlířovem prochází silnice II. třídy, kterou využívá většina ekonomicky aktivních obyvatel. Spojení s okresním městem je zajištěno linkovými autobusy.