Webové stránky se upravují.
Jakartovice
Jakartovice leží na západ od Opavy a hraničí s okresem Bruntál. V oblasti Jakartovic převažuje zemědělský a lesní ráz krajiny.
Jakartovice - ves byla založena německými kolonisty, poprvé jsou připomínány v roce 1250. V průběhu česko-uherských válek ves v roce 1472 zanikla, roku 1540 byly Jakartovice znovu osídleny. V okolí Jakartovic byla od 19. stol. do roku 1950 těžena pokrývačská břidlice. Před II. světovou válkou byla obec v největším rozkvětu. Nejcennější stavbou v Jakartovicích je barokní farní kostel Narození P. Marie z roku 1755, barokní socha sv. Jana Nepomuckého je z roku 1725.
Bohdanovice - první zmínka o vzniku obce se datuje do první poloviny roku 1265. Nejcennější stavbou v obci je kostel sv. Michala z roku 1770, přestavěný po požáru v r. 1845.
Deštné - obec je připomínána od počátku 14 stol., roku 1778 zde byli poraženi císařští pruským vojskem. Obec ležela na stezce spojující severní část Evropy (Polsko) s naším vnitrozemím. Nejvýznamnější umělecko-historickou památkou je komplex historických budov - barokní zámek z 18. stol. přestavěný z bývalé tvrze, s parkem a gotický kostelík z 2. pol. 14. stol.
Hořejší Kunčice - první zmínka je z roku 1403. V obci stával kostel Nanebevzetí P.Marie z roku 1769, který však vyhořel. V roce 1960 k nim byly připojeny Kerhartice a Medlice s osadou Moravská Harta. V Medlicích býval hrad, který zpustl, patrně za tažení Matyáše Korvína roku 1474. Obce Kerhartice a Medlice zanikly při výstavbě kružberské přehrady.
Většina obcí byla po válce znovu osídlena.
V roce 1974 byly k Jakartovicím připojeny obce Bohdanovice, Deštné, Hořejší Kunčice a území zaniklých obcí Kerhartice a Medlice.
Od roku 1995 obec pořádá každoročně první sobotu v měsíci září Jakartovský karmaš. Karmašové odpoledne zahajuje mše svatá v kostele Narození P. Marie, dále pokračuje slavnost na fotbalovém hřišti s pouťovými atrakcemi, se slováckou dechovou hudbou a občerstvením, večer je zakončen karmašovou zábavou.Obec dále pořádá co dva roky besedu s důchodci s občerstvením, tancem a kulturním programem. U příležitosti Dne matek přijetí nejstarších žen (nad 75 let) starostou a zástupcem starosty obce . Od roku 1997 pořádá obec každoročně obecní společenský ples v sále místního kulturního domu v Jakartovicích. Dále pravidelně pořádá v obřadní síni obecního úřadu vítání dětí do života, rozloučení dětí z mateřské školy a zlaté svatby. Ve všech částech obce pracují knihovny a jsou k dispozici kulturní domy, které mohou občané a různé spolky využívat ke kulturním akcím a rodinným oslavám. Obec vydává měsíčně Obecní zpravodaj v nákladu 390 ks.
V obci je k dispozici fotbalové hřiště, dvě tenisová hřiště s možností úpravy na volejbal. Celá oblast okolí Jakartovic je vhodná k turistice, především bývalé břidlicové lomy, z nichž některé jsou zatopeny a v létě je zde možnost koupání. V obci pracují spolky - TJ Sokol, myslivci a hasiči. Fotbalisté hrají okresní mistrovskou soutěž a každoročně pořádají na místním hřišti Memoriál Františka Matyáše v kopané. V místní části Deštné TJ každoročně pořádá fotbalový turnaj o pohár starosty obce. Hasiči se zúčastňují okrskových soutěží a každý rok pořádají soutěž družstev o putovní pohár.
V Jakartovicích je mateřská škola, pošta, zdravotní středisko. Do základní školy dojíždějí děti do obce Mladecko. V každé části obce je v provozu hostinec a prodejna smíšeného zboží. Ve všech částech obce je obecní vodovod a místní části jsou plynofikovány. V Jakartovicích je v provozu kadeřnictví. Největší firmy: JAKARTA s.r.o. Jakartovice, PLONK s.r.o. Jakartovice, LOGO trading a.s. Jakartovice.
Do roku 2026 počítá obec s hlavními akcemi na úseku výstavby:
kobercová úprava místních komunikací
výstavba ČOV a kanalizace
výstavba hřbitova v Hořejších Kunčicích a Deštné
výstavba větrných elektráren, vodní nádrže, sportovního areálu, smuteční síně, sociálního zařízení
úprava fasád budov v majetku obce
úprava veřejného prostranství
výsadba zeleně
Moravskoslezský kraj podporuje projekt "Hvozdnický expres"
Návštěvnost:
ONLINE:0
DNES:161
TÝDEN:409
CELKEM:129129
Dobrovolný svazek obcí vytvořilo v roce 2003 jedenáct obcí s celkovým počtem 7.630 obyvatel (rozloha 12.283 ha) ve snaze spojit své síly ke zlepšení kvality života místního obyvatelstva a oživení hospodářství, cestovního ruchu a turistiky.
Obec Dolní Životice leží 10 km jihozápadně od města Opavy v mírně zvlněném terénu kotliny, kterou protéká říčka Hvozdnice a prochází železniční trať Opava východ – Svobodné Heřmanice.
Obec se skládá ze dvou místní částí- Dolních Životic a osady Hertice. Ke katastru obce patří lokality Podlesí, osada Hertice a Nový Dvůr – centrum výrobních aktivit (dnes ulice U Sušárny).
Ze všech členských obcí Mikroregionu, leží Obec Jakartovice nejblíže pramenům řeky Hvozdnice a tvoří ji místní části Jakartovice, Deštné, Bohdanovice a Hořejší Kunčice. Obec se rozkládá ve zvlněném kopcovitém terénu, porostlém loukami, remízky i hustými lesy;
její jihozápadní hranici tvoří řeka Moravice, na které se nacházejí přehrady Slezská Harta a Kružberk. Klid, čistý vzduch a kouzelná příroda láká turisty k procházkám, houbaření, nebo zde objevují tyrkysovou krásu jezírek po zaniklé těžbě břidlice.
Obec se nachází v předhůří Nízkého Jeseníku. Páteří území je řeka Hvozdnice. Otice nejsou typickou obcí vesnického charakteru, mají spíše charakter vzdálenějšího předměstí Opavy, kam se s oblibou stěhují právě lidé v Opavě pracující.
Podle záznamů z Olomouckého biskupství byla Lhota (Lhotka) osídlená již před rokem 1389. Osada vznikla přídělem pozemků z panství Litultovic, Deštné a hlavně Životic. Součástí Lhotky je místní část Životské Hory, poprvé zmíněna roku 1325. Podle nejstarších zpráv v místech dnešní osady stával malý hrad nebo tvrz s poddanými osadami Hory a Lhota. Západně od obce v údolí potoka Jordán se nachází veřejný pramen uhličité kyselky ze starého vrtu s ruční pumpou.
Městys Litultovice se nachází 12 km jihozápadně od Opavy, v předhůří Nízkého Jeseníku. Počtem obyvatel 950 a rozlohou 1035 ha patří Litultovice mezi menší obce západního Opavska. Součástí obce jsou tři přilehlé osady Choltice, Luhy a Pilný Mlýn. V obci se nachází významné památkově chráněné objekty, známý větrný mlýn v Cholticích a dále zámecký areál, který obsahuje renesanční zámek vzniklý z původně vodní gotické tvrze a dále zámek barokní situovaný průčelím k hlavní silnici a zámecký park.
Obec se nachází v předhůří Nízkého Jeseníku. Páteří území je řeka Hvozdnice. Otice nejsou typickou obcí vesnického charakteru, mají spíše charakter vzdálenějšího předměstí Opavy, kam se s oblibou stěhují právě lidé v Opavě pracující.
První písemná zmínka o obci Mladecko, původně nazývané Mladotice pochází z roku 1250, kdy je obec uváděna jako součást stěbořického statku. Na konci 17. století byl v obci postaven zámek, jenž byl ale v roce 1772 zbořen. Na počátku 19. století postavil Ondřej, hrabě Renard nový empírový zámek v části Mladecký Dvůr. Později byl kolem zámku zřízen rozsáhlý krajinářský park Od 1. ledna 1979 do 31. srpna 1990 byla dnešní obec Mladecko částí obce Litultovice. Mladecko je samostatnou obcí od 1. září 1990. V současné době žije v obci přibližně 147 obyvatel. V severní části obce se nachází základní škola s kapacitou 260 míst. V obci je vybudován veřejný vodovod a plynofikace. Je zde obchod se smíšeným zbožím TEMPO, pobočka Pošty Partner a obecní knihovna.
https://www.mladecko.cz/Obec se nachází v předhůří Nízkého Jeseníku. Páteří území je řeka Hvozdnice. Otice nejsou typickou obcí vesnického charakteru, mají spíše charakter vzdálenějšího předměstí Opavy, kam se s oblibou stěhují právě lidé v Opavě pracující.
Obec Slavkov leží 3 km jihozápadně od statutárního města Opavy na silnici I/46 směrem na Olomouc. Počtem obyvatel 2101 i svou rozlohou 1105 ha patří k největším samostatným obcím západního Opavska. K obci patří lokalita „Latarna“ a „Trní“. Katastr Slavkova se rozkládá v místech, kde nejvýchodnější část vlnité plošiny Nízkého Jeseníku přechází v mírnou pahorkatinu. Zalesněné i bezlesé kopce zde dosahují výšky 339 m. Podél jižní části katastru protéká říčka Hvozdnice, pramenící v lese mezi Leskovcem a Horním Benešovem, okolo této říčky a blízké soustavy tří rybníků se zachovaly zbytky lužního lesa, které tvoří přírodní rezervaci Hvozdnice o rozloze 56,24 ha s naučnou stezkou Hvozdnice.
https://www.slavkov-u-opavy.cz/Obec Štáblovice se nachází ve zvlněné zemědělské krajině Opavské pahorkatiny. Leží na úpatí svahů Nízkého Jeseníku, v údolí říčky Hvozdnice.První písemná zmínka o obci je z roku 1389. K obci náleží místní část Lipina a také osada Vendelín, spolu se samotou Štáblovický mlýn.
https://obecstablovice.czObec Uhlířov se rozkládá 7 km jihozápadně od města Opavy na pahorcích mírně zvlněné krajiny Opavské pahorkatiny v nadmořské výšce 298 m. První zachovaná písemná zmínka o obci pochází z roku 1389, kdy byla ves lénem olomouckého biskupství v tzv. keřkovském obvodu. Název vsi je s největší pravděpodobností odvozen od uhlířů, kteří zde vyráběli dřevěné uhlí. Celková katastrální výměra obce činí 374 ha. V současné době má obec 400 obyvatel. Uhlířovem prochází silnice II. třídy, kterou využívá většina ekonomicky aktivních obyvatel. Spojení s okresním městem je zajištěno linkovými autobusy.